Nahkhiirte kaitse elluviimine


Nahkhiirte kaitse tegevuskavad ....

Tänapäeval, kui kogu Euroopas on maastikud ja elupaigad inimtegevuse tugeva mõju all, on kõik nahkhiireliigid ammugi võetud seaduse kaitse alla. Lisaks sellele on aastast 1991 töös Euroopa nahkhiirte kaitse leping (EUROBATS), millega Eesti liitus detsembris 2004.

EUROBATS'i (EB) lepingus on kirjas põhikohustused, mida kõik liikmesriigid peavad täitma. Need on järgmised. -->


Agreement on the Conservation of Populations of European Bats, EUROBATS, 1991


Euroopa nahkhiirte kaitse leping

Vabariigi Valitsuse korraldus lepinguga ühinemise kohta

Teadaanne välislepingu jõustumise kohta

/Euroopa nahkhiirte asurkondade kaitse leping/
EUROBATS, 1991
Sõlmitud 4. detsembril 1991. a


Artikkel III. Põhikohustused
1. Lepinguosaline keelab nahkhiirte tahtliku püüdmise, pidamise ja tapmise; välja arvatud juhul, kui seda tehakse lepinguosalise pädeva asutuse loal.

2. Lepinguosaline määrab oma jurisdiktsiooni piirkonnas kindlaks nahkhiirte säilitamiseks ja kaitseks olulised kohad, sealhulgas nende varjupaigad. Lepinguosaline kaitseb selliseid kohti kahjustamise ja häirimise eest, võttes vajaduse korral arvesse majandus- ja sotsiaalseid kaalutlusi. Lisaks sellele püüab lepinguosaline kindlaks teha nahkhiirte olulised toitumispiirkonnad ja kaitsta neid kahjustamise ja häirimise eest.

3. Otsustades, milliseid elupaiku üldistel säilituseesmärkidel kaitsta, kaalub lepinguosaline eelkõige nahkhiirtele olulisi elupaiku.

4. Lepinguosaline võtab asjakohaseid meetmeid edendamaks nahkhiirte kaitset ning aitab kaasa avalikkuse teadlikkuse tõstmisele nahkhiirte kaitse tähtsusest.

5. Lepinguosaline paneb asjatundlikule asutusele kohustuse anda nõu nahkhiirte, eelkõige hoonetes elavate nahkhiirte säilitamise ja kaitsmise kohta oma territooriumil. Lepinguosalised vahetavad teavet sellealaste kogemuste kohta.

6. Lepinguosaline rakendab vajalikke lisameetmeid kaitsmaks nahkhiirte asurkondi, mida ta peab ohustatuks, ning teatab rakendatud meetmetest kooskõlas artikliga VI.

7. Lepinguosaline toetab sihipäraselt nahkhiirte säilitamise ja kaitse alaseid uurimisprogramme. Lepinguosalised konsulteerivad uurimisprogrammide osas üksteisega ning püüavad oma uurimis- ja kaitseprogramme koordineerida.

8. Kui vähegi võimalik, võtab lepinguosaline pestitsiidide kasutusloa andmisel arvesse pestitsiidide mõju nahkhiirtele ning püüab asendada nahkhiirtele väga mürgiseid puidutöötlemiskemikaale ohutumate ainetega.


Ja tegelikkus ....

2019. a algul, 15 aastat pärast Eesti ühinemist Euroopa Liiduga ja ka EUROBATS'i lepinguga, koostasin analüüsi EB põhikohustuste täitmise kohta Eestis (Masing, 2019a, 2019c). Sellest ilmnes, et need põhikohustused on lõviosas täitmata! Nii on nahkhiirte kaitse Eestis ellu viimata. Ja seda polegi võimalik teha, kui riigis võimul olevad ametnikud ja struktuurid ei täida oma loomulikke tööülesandeid ning seejuures ei taasta looduskaitse teaduslikku, s.t TEADMISEL põhinevat alust.

NB! ILMA TEADMISETA nahkhiirte tähtsate elupaikade ja nahkhiirte eluviisi kohta
POLE VÕIMALIK NAHKHIIRI KAITSTA TÄNAPÄEVA MAAILMAS!

Seda asjaolu teades ning hästi meeles pidades on mõned huvilised siiski tegutsenud nahkhiirte kaitse elluviimise nimel, sh asunud koostama nahkhiirte tähtsate elupaikade andmebaasi (NH-TEA) Eestis.

Selle töö puhul on siin-seal ilmnenud kohalike kogukondade huvi. Ning seda tööd on ka toetatud mõnes paigas. Nt 2017. ja 2018. a. suvedel tellis Jõelähtme Vald nahkhiirte uuringud Jägala jõe alamjooksu piirkonnas (foto), mille tulemusel ilmnes selle piirkonna olulisus ja koguni erakordsus.

Foto. Nahkhiirte uuring Linnamäe paisjärvel 2018. a juunis, kus abiks olid kohalikud elanikud.